24 Mart 2015 Salı

Almanya ve İspanya Büyük Yasta

Lufthansa şirketine bağlı Germanwings havayollarına ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı, Fransa’nın güneyindeki Alp Dağları'nda bir kayak merkezi yakınlarında düştü. İspanya’nın Barselona kentinden kalkarak Almanya’nın Dusseldorf şehrine giden uçakta bulunan 142 yolcu ve 6 mürettebatın hepsi hayatını kaybetti. 
Kazadan sonra açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande kazadan sağ kurtulan olmadığını söyledi. Hollande, enkazın yerinin tespit edildiğini ancak ulaşması oldukça güç bir bölgede olduğunu belirtti.

Köln-Bonn Havalimanı'nda basın toplantısı düzeleyen Germanwings CEO'su Thomas Winkelmann, "Düşmeden önce sekiz dakika boyunca iritfa kaybetti. Uçağın hangi sebeple alçaldığını bilmiyoruz. Uçağın düşme nedenini bir an önce bulmaya çalışacağız. Yolcular arasında iki bebek vardı. Uçağın son kontrolleri Lufthansa tarafından dün yapıldı. Uçağın kaptanı 10 yıllık tecrübesi olan bir kaptandı. Airbus uçağıyla 6 bin saatlik tecrübesi olan bir pilottu. Uçak 1991'den beri kullanılıyordu" dedi.

" Winkelmann, "Acil durum sinyaliyle ilgili yeni bir bilgi veremiyoruz. Bir sinyal verildiğini doğrulamıyoruz. Uçaktaki yolcuların listesi önümüzde. Ancak gizlilik sebebiyle açıklamıyoruz. Önce ailelerine bildireceğiz" dedi. UÇAKTA TÜRKLER DE VARDI Kazanın ardından yapılan ortak basın açıklamasında ise Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile İspanya Kralı IV. Felipe, uçakta Alman ve İspanyol yolcuların yanı sıra Türkler de olduğunu söylediler. Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'i telefonda arayarak bilgi paylaştığı da bildirildi.

Düşen uçakta bulunan yolcuların çoğunun Alman ve İspanyol vatandaşları olması nedeniyle iki ülkede de yas ilan edildi. Resmi ziyaret için başkent Paris'te bulunan İspanya Kralı 6. Felipe'nin de Fransa'daki tüm resmi programını iptal ettiği belirtildi. İspanya Başbakan Yardımcısı, ilk belirlemelerine göre uçaktaki yolculardan 45'inin İspanya vatandaşı olduğunu söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa'da gerçekleşen uçak kazası sonrası açıklama yaptı. Kaza nedeniyle büyük bir şaşkınlık içinde olduğunu ifade eden Merkel, "yarın uçağın düştüğü bölgeye gideceğini" söyledi. Gelişmeleri takip etmek için günlük programını iptal eden Merkel "Hem kaza yerinde hem de havaalanlarında kriz merkezleri oluşturuldu. Ulaştırma ve dışişleri bakanlarımız bölgeye gidiyor. Kaza yerini bizzat görmek için yarın da ben gideceğim. Hepimiz yastayız" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder