30 Eylül 2017 Cumartesi

Rize GünüBirlik Gezi Rehberi - Rize'de Mutlak Gezilecek Yerler

Sevgili doğa severler günübirlik rize tur umuza katılacak sevgili misafirlerimiz öncelikle çayın ve yağmur başkenti Rize’ye hoş geldiniz.

Rize, Karadeniz’in Doğu’sunda kalır 11 adet ilçeden oluşur.Rize’ye çayın başkenti dememizin sebebi Türkiye’nin kuru çay ihtiyacını karşılamasıdır.

Yağmur başkenti dememizin sebebi Türkiye’nin yıllık yağış oranı en fazla olan şehridir

RİZE

Rizeliler yağmur hakkında söyle derler . ” Rize’de Haftaya 2 gün yağmur yağar birincisi 4 gün sürer diğeri 3 gün ” şeklinde espiri yaparlar.

RİZE ŞEHİR TURUNDA GEZİLECEK YERLER

Aynı zamanda günü birlik Ayder , Uzungöl , Borçka Karagöl , Potuk Yaylası gibi diğer turlarımıza da katılabilirsiniz.

PİLEKİ MAĞARASI 

Mağara insan eliyle yapılmış olmasını bilmek insanın içinde derin bir düşünce uyandırıyor ; bölge halkı tarafından pileki taşı çıkartılmak için M.Ö. 2300’li yıllardan başlayan süreç 1970’li yıllara kadar sürmüştür.

1970’yıllarda sonra çıkartılmamaktadır. Mağaranın içinde bir çok tünel, tünellerin sonunda da boşluklar, boşlukları takip eden tüneller, kuyular ve göller bulunmaktadır.

RİZE KALESİ

Kale, şehir merkezinin güneybatısında 480 m²lik bir alan üzerine kuruludur. İç ve aşağı kalelerden oluşur. İç kalenin I. Justinianus(527-565) döneminde, aşağı kalenin ise 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir.

Kale çevresi, yapılan çevre düzenlemesiyle çay bahçesi olarak işletilmektedir.Kenti seyir için kent merkezindeki ideal noktalardan biridir.Yaz aylarında akşam saatlerinden Rize kalesinde çay keyfi yapabilirsiniz.

RİZE ZİRAAT BOTANİK ÇAY BAHÇESİ

Kent merkezinde doğayla buluşmak isteyenlerin uğrak noktası durumundaki park, Karadeniz’e Rize Kalesi’ne ve kente hakim panoromik manzara noktalarından.

Cafe şeklinde hizmet veren çay bahçesi, mekanı sadece keyifli bir manzara seyri arayanların değil, hafif yiyecekler atıştırmak isteyenler içinde uygun bir seçenek haline getiriyor.Rize günübirlik tur

Bölgede yetişen bitkilerin yanı sıra nemli iklime uyum sağlamış ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden getirilmiş ağaç ve çiçekler parkı cazibeli duruma getirmektedir.Arkadaşlarınıza hediyelik çay da alabileceğiniz görülmesi gereken bir yer.

RİZE DAĞ BAŞI MEVKİSİ

Rize Dağ başı mevkisinden yöresel yemekler yiyebileceğiniz, muhalama, hamsili pilav, saç kavurma, hamsikoli tatlı olarak pepeçura, enişte lokumu vb gibi değişik tatlar yiyebilirsiniz.Aynı zamanda Rize’nin eşsiz manzarasından bol bol fotoğraf çektirebilirisiniz .

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder